«Λέσχη Ναυτικής-Ναυτιλιακής αρθρογραφίας»

Σχολική εφημερίδα: 2η χρονιά λειτουργίας

exofyllo 2Το σχολικό έτος 2021-2022, όλοι οι μαθητές αλλά και οι εκπαιδευτικοί του 9ου ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ - Ναυτικής Κατεύθυνσης, αγκάλιασαν θερμά το πρώτο διαδικτυακό φύλλο της Σχολικής μας Εφημερίδας. Το γεγονός αυτό αποδείχτηκε από τις 50+ γνώμες μαθητών και καθηγητών που καταγράφηκαν σε ηλεκτρονικά ερωτηματολόγια. Στα πλαίσια, λοιπόν, της εσωτερικής αξιολόγησης της Σχολικής Μονάδας, και πιο συγκεκριμένα στον 7ο Άξονα, θεωρήσαμε πως, βασικός μας στόχος, αποτελεί η συνέχεια της λειτουργίας της Λέσχης Σχολικής Ναυτικής-Ναυτιλιακής Εφημερίδας του 9ου ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ.

Η Σχολική Ναυτική-Ναυτιλιακή μας Εφημερίδα ανταποκρίνεται σε σημαντικούς εκπαιδευτικούς στόχους, όπως:

• η σύνδεση του σχολείου μας με φορείς που εμπλέκονται με τη ναυτιλία και την εκπαίδευση (π.χ.ΚΕΔΙΒΙΜ Δήμου Πειραιά)
  • η ανάπτυξη της εξωστρέφειας τόσο των καθηγητών, αλλά πρωτίστως των μαθητών, σε ένα διάχυτο κλίμα ομαδοσυνεργατικότητας (μεταξύ συμμαθητών αλλά και καθηγητών-μαθητών).
  • η συνέχεια της πρωτοβουλίας να δημιουργήσουμε ένα δίκτυο επικοινωνίας με άλλα σχολεία ναυτικής εκπαίδευσης.

Ειδικά, ως προς τον 3ο στόχο, το σχολικό έτος 2021-2022 φιλοξενήσαμε σε στήλη μας το 2ο ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ και το σχολικό έτος 2022-2023 το 4ο ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ - «Νίκος Καββαδίας».

Στον σύνδεσμο που παρατίθεται μπορείτε να απολαύσετε την ανάγνωση του 2ου Φύλλου της Σχολικής μας Εφημερίδας με τίτλο: «Με Φουρτούνες και Μπουνάτσες» με ανανεομένα γραφικά.

Φύλλο 2ο: ΜΕ ΦΟΥΡΤΟΥΝΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΥΝΑΤΣΕΣ

EFIMERIDA AERTHRA