ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ: "ΠΥΘΕΑΣ"

logo-mnae-new-small

Η ταυτότητα της δράσης:

Η δράση με τίτλο «ΠΥΘΕΑΣ» πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Εθνικού και Ευρωπαϊκού Προγράμματος ΜΝΑΕ "Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑΛ" (Επιχειρησιακό Πρόγραμμα:«ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ», με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης) και σε συνεργασία με τη ΝΟΗΣΙΣ – «ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΔΟΣΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ» που έχει αναλάβει την Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου (https://mnae.noesis.edu.gr/).

Περίληψη και σκοπός:

Στη δράση αυτή, μαθητές του Ναυτικού Λυκείου ΠΕΙΡΑΙΑ (Α', Β' και Γ' Τάξης) μετακινήθηκαν με πλοίο στη Σύρο. Σκοπός δεν ήταν η πραγματοποίηση μιας απλής εκπαιδευτικής επίσκεψης, αλλά η εκπαίδευση των μαθητών σε πραγματικές συνθήκες στο μελλοντικό χώρο εργασίας τους, δηλαδή μέσα στο πλοίο.

Εκπαίδευση στο Πλοίο:

Στο εκπαιδευτικό ταξίδι με πλοίο, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εφαρμόσουν γνώσεις που είχαν αποκομίσει από τη σχολική τάξη και γνώριζαν θεωρητικά, αλλά και να δουν στην πράξη καταστάσεις που είχαν διαχειριστεί μόνο μέσω των προσομοιωτών στα εργαστήρια του σχολείου μας. Οι αξιωματικοί του πλοίου μαζί με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου ξενάγησαν τους μαθητές στη Γέφυρα, στο Μηχανοστάσιο και τους χώρους του πλοίου, όπου οι μαθητές βίωσαν και πραγματοποίησαν στη πράξη την καθημερινότητα του ναυτικού κατά τη διάρκεια της ημερήσιας βάρδιας.

Επίσκεψη στα Ναυπηγεία και την ΑΕΝ Σύρου:

Κατά την παραμονή μας στη Σύρο, επιλέξαμε να επισκεφθούμε δύο σημεία ενδιαφέροντος για μαθητές Ναυτικού Λυκείου και μελλοντικούς επαγγελματίες της θάλασσας. Οι μαθητές από το Ναυτικό Λύκειο μπορούν να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια, σε Σχολές Ναυπηγών ή να ακολουθήσουν την ΑΕΝ (Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού). Για το σκοπό αυτόν επισκεφθήκαμε το ναυπηγείο «ONEX SYROS SHIPYARDS » και την ΑΕΝ ΣΥΡΟΥ «ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ / ΣΧΟΛΗ ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ» της ΣΥΡΟΥ. Και στο Ναυπηγείο και στη Σχολή, οι μαθητές ήρθαν  σε επαφή με φορείς από τους χώρους, όπου πιθανώς θα δραστηριοποιηθούν μελλοντικά στα επαγγέλματα που θα επιλέξουν.

Στο Ναυπηγείο:

Κατά την επίσκεψή μας στο Ναυπηγείο «ONEX SYROS SHIPYARDS», ξεναγηθήκαμε από τον Υπεύθυνο Ασφάλειας του ναυπηγείου στους χώρους του (ελασματουργείο, σωληνουργείο και μηχανουργείο). Ταυτόχρονα, ενημερωθήκαμε για τις εργασίες που συντελούνταν εκείνη τη στιγμή στα πλοία που βρίσκονταν στις δεξαμενές του Ναυπηγείου. Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί έθεσαν ερωτήσεις στον υπεύθυνο καθ ́ όλη τη διάρκεια της επίσκεψης που άμεσα απαντήθηκαν.

Στην Α.Ε.Ν Σύρου:

Κατά την επίσκεψη στην «ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥ / ΠΛΟΙΑΡΧΩΝ» της ΣΥΡΟΥ, μας υποδέχτηκε ο Στρατιωτικός Διοικητής της Σχολής (Ανώτατος Αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος) και μας ξενάγησε μαζί με τον Διευθυντή Σπουδών της Σχολής (πολιτικό προσωπικό) στους χώρους της. Κατόπιν συγκεντρωθήκαμε στο αμφιθέατρο όπου μας ενημέρωσαν για τη λειτουργία της Σχολής. Τρεις τεταρτοετής Σπουδαστές (δυο Σπουδαστές - μια Σπουδάστρια) μετέφεραν στους μαθητές τις εμπειρίες τους από τη Σχολή (μαθήματα και το υποχρεωτικό τους εκπαιδευτικό ταξίδι). Στη συνέχεια επισκεφτήκαμε τους προσομοιωτές Γέφυρας πλοίου της Σχολής, όπου οι μαθητές εκπαιδεύτηκαν σε διάφορες συνθήκες πλου.

IMG 20220317 152215141IMG-6d25012da9c71d954fe6e6b13fea72e1-V70

Εκδήλωση - Δημοσίευση Δράσης:

Τα αποτελέσματα της Δράσης παρουσιάστηκαν σε ειδική εκδήλωση που έγινε στις 09/05/2022 στο χώρο του σχολείου. Σε όλη τη διάρκεια της δράσης, όπως και στην εκδήλωση παρουσίασης της δράσης, έγινε φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση. Τα αντίστοιχα βίντεο έχουν αναρτηθεί στο διαδίκτυο. Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών είχαν συναινέσει στη φωτογράφιση και βιντεοσκόπηση των μαθητών καθ' όλα τα στάδια υλοποίησης της Δράσης.

Παιδαγωγική Ομάδα:

Συντονιστής Δράσης και Υπεύθυνος Έργου: Γεωργιάδης Ανδρέας ΠΕ90 – Ναυτικών Μαθημάτων /Πλοίαρχος Ε.Ν.

Μέλη: Μπαρμπάτση Ελένη ΠΕ06  Αγγλικών, Μουστάκη Φωτεινή ΠΕ82 – Μηχανολόγος και Κουλουμπή Σπυριδούλα ΠΕ82 – Μηχανολόγος, Σακάτος Παναγιώτης ΠΕ90 – Ναυτικών Μαθημάτων /Πλοίαρχος Ε.Ν.

6681118IMG 20220317 155207

Βίντεο:

Η χρηματοδότηση της Πράξης «Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου "Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ"» γίνεται από το Ευρωπαϊκό Κοινοτικό Ταμείο (ΕΚΤ), στο πλαίσιο του Ε.Π. «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ 2014-2020» του ΕΣΠΑ 2014-2020.

posterMNAEicon