Έτησια Έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς: 2021-2022)

Σχολική Μονάδα: 9ο ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ - ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ

Α. ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΜΟΝΑΔΑΣ

Καταγράφονται συνοπτικά τα χαρακτηριστικά και οι ιδιαιτερότητες της σχολικής μονάδας, που κρίνονται σημαντικά για την αποτύπωση της εικόνας του σχολείου

Κατά τη σχολική χρονιά 2021-2022 φοίτησαν 9ο ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ 290 μαθητές, κατανεμημένοι σε 14 τμήματα. Το σχολείο διαθέτει αποκλειστικά το Ναυτιλιακό Τομέα των ΕΠΑΛ (Β ́ Τάξη- 5 Τμήματα) και τις Ειδικότητες του Πλοιάρχου Ε.Ν και του Μηχανικού Ε.Ν (Γ ́Τάξη – 3 Τμήματα Πλοιάρχων και 2 Μηχανικών). Λειτουργεί κανονικά και η Α ́ Τάξη με 4 Τμήματα.

Στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του σχολικού έτους 2020-2021, το σχολείο κατέγραψε σημαντικές επιδόσεις στην εισαγωγή των μαθητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Εισήλθαν σε Σχολές 56 Τελειόφοιτοι και 2 Απόφοιτοι (10%). Στην πλειοψηφία τους, οι επιτυχόντες κατευθύνθηκαν προς τις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού - ΑΕΝ (Σύνολο: 39 μαθητές – 23 Πλοίαρχοι και 16 Μηχανικοί).

Το σχολείο κάθε χρόνο ολοκληρώνει τις εγγραφές από την 1η Φάση Εγγραφών. Οι διαθέσιμες θέσεις για νέους μαθητές στην Α ́Τάξη και για μετεγγραφές στην Β ́ και Γ ́ Τάξη είναι περιορισμένες. Το σύστημα e-eggrafes «κλειδώνει» τη δυνατότητα νέων εγγραφών με τη συμπλήρωση του αριθμού διαθέσιμων θέσεων που δηλώνει το σχολείο από την 1η Φάση Εγγραφών. Κατά το παρελθόν, το σχολείο έχει διενεργήσει κλήρωση για την εισαγωγή νέων μαθητών.

Στο σχολείο υπηρετούν 36 εκπαιδευτικοί διαφόρων ειδικοτήτων, εκ των οποίων 1 Διευθυντής, 2 Υποδιευθυντές και 1 Τομεάρχης. Για τα Εργαστήρια, έχουν οριστεί οι αντίστοιχοι Υπεύθυνοι. Η πλειοψηφία του προσωπικού είναι μόνιμοι εκπαιδευτικοί με σημαντική εμπειρία στην εκπαίδευση και πολύχρονη παρουσία στο συγκεκριμένο σχολείο. Το εκπαιδευτικό προσωπικό συμπληρώνεται με νεότερους συναδέλφους, αναπληρωτές πλήρους ή μειωμένου ωραρίου. Με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, ο Σύλλογος Διδασκόντων, ανέθεσε στους εκπαιδευτικούς του σχολείου τις εξής αρμοδιότητες: α) υπεύθυνοι Τμημάτων, β) υπεύθυνοι Πρακτικού Συλλόγου, γ) υπεύθυνος Μητρώου, δ) υπεύθυνος Αρχείου, ε) υπεύθυνος Ηλεκτρονικής Αλληλογραφίας, στ) υπεύθυνοι myschool, ζ) υπεύθυνος Οικονομικών, η) υπεύθυνος covid, θ) υπεύθυνος Συντήρησης Κτηρίου, ι) υπεύθυνος Αδειών. Η κατανομή των εργασιών έγινε με βάση την εμπειρία των εκπαιδευτικών και τις γνώσεις τους, αξιοποιώντας, έτσι, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, το διαθέσιμο προσωπικό. Το σχολείο υποστηρίζεται από βοηθητικό προσωπικό 2 ατόμων.

Διαβάσε την υπόλοιπη έκθεση εδώ