ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΙΔΡΥΜΑ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Το Σχ. Έτος 2023-2024, το 9ο ΕΠΑΛ ΠΕΙΡΑΙΑ- ΝΑΥΤΙΚΗΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗΣ συγκαταλέχθηκε στα σχολεία που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση του Ιδρύματος της Βουλής των Ελλήνων και κατέθεσε αίτημα συμμετοχής στο πρόγραμμα "Επισκέψεις Σχολείων στη Βουλή των Ελλήνων" με βάση τα προβλεπόμενα στις Υ.Α  20883/ΓΔ4/12-2-2020 (Β΄ 456) και Φ.14/89494/ΓΔ4/9-7-2020 (Β΄ 2888).

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν:

1) 73 μαθητές της Β' Τάξης,

2) 68 μαθητές της Γ' Τάξης,

3) Ο Δντής της σχολικής μονάδας κος Τρίγκας Αθανάσιος,

4) Οι εκπαιδευτικοί Μπαρμπάτση Ελένη, Ζούπη Παρασκευή, Κουλουμπή Σπυριδούλα, Γιαννακάρη Αικατερίνη, Κατσικάρης Βασίλειος, Ζαφείρης Αθανάσιος,

5) Οι Συντονιστές του Προγράμματος Μουστάκη Φωτεινή και Γεωργιάδης Ανδρέας.

Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 3 Ομάδες. Η κάθε Ομάδα προσήλθε στη Βουλή διαφορετική ώρα και είχε την ευκαιρία να επισκεφθεί:

1) Την Αίθουσα "Ελευθέριος Βενιζέλος", γνωστή ιστορικά με την ονομασία «Αίθουσα Τροπαίων και Υπασπιστών», όπου ξεναγήθηκαν σε εκθέματα σχετικά με την Ελληνική Επανάσταση στην έκθεση "Αντικρίζοντας την Ελευθερία!".

2) Τη «Σκάλα» της Βασίλισσας Αμαλίας, μέρος του κτηρίου από την εποχή που λειτουργούσε ως ανάκτορο.

3) Τα θεωρεία της Βουλής ενώ το Σώμα βρισκόταν σε συνεδρίαση Ολομέλειας.