ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

PHOTO 1   ANAKYKLOSIΣτο πλαίσιο της Δράσης μας πραγματοποιήθηκαν συναντήσεις τόσο με τους μαθητές όσο και με τους εμπλεκόμενους εκπαιδευτικούς. Στις συναντήσεις αυτές καθορίστηκαν οι στόχοι της δράσης αλλά και ο τρόπος υλοποίησής της. Αρχικά, έγινε ενημέρωση για τα σημεία του σχολείου στα οποία θα γινόταν η συλλογή των καπακιών και των μπουκαλιών (πλαστικών και αλουμινένιων). Στη συνέχεια, ακολούθησαν οι προγραμματισμένες συναντήσεις με τους μαθητές προκειμένου να συντονιστεί η δράση αλλά και να συζητηθούν προβλήματα που ίσως αντιμετώπισαν. Έγιναν συζητήσεις με στόχο την ευαισθητοποίηση αλλά και την εγρήγορση των μαθητών σε θέματα που άπτονται της καθημερινότητας του σχολείου σε σχέση με την περιβαλλοντική επιβάρυνση .

Οι μαθητές ενισχύθηκαν αλλά και ενθαρρύνθηκαν προκειμένου να επικοινωνήσουν τη δράση μας στο σύνολο της μαθητικής κοινότητας. Επίσης, στο πλαίσιο της ανταποδοτικής ανακύκλωσης, οι μαθητές διέκριναν τους τρόπους με τους οποίους μπορούν να βοηθήσουν συνομηλίκους τους που αντιμετωπίζουν προβλήματα βιοπορισμού. Διατηρήθηκε ημερολόγιο συναντήσεων μαθητών και εκπαιδευτικών.

PHOTO 2   ANAKYKLOSI

PHOTO 3   ANAKYKLOSIΗ δράση ολοκληρώθηκε όπως είχε σχεδιαστεί. Ανακυκλώθηκαν ανταποδοτικά περίπου 4000 πλαστικά και αλουμινένια καπάκια και μέσω αυτής της δράσης ενισχύθηκαν οργανισμοί όπως η Αποστολή και το Χαμόγελο του παιδιού. Παράλληλα, ολοκληρώθηκε και η δράση Make A Wish Ελλάδος, μέσω της οποίας το σχολείο μας υιοθέτησε την ευχή ενός παιδιού με νεοπλασματική ασθένεια και μέσα από την ευαισθητοποίηση των μαθητών αλλά και την καλλιέργεια του αλτρουισμού παραδόθηκε στον οργανισμό το ποσό των 540 ευρώ .

Τέλος, παραδόθηκαν από τους μαθητές, για άλλη μια χρονιά, τα καπάκια που συλλέχθηκαν στο χώρο του σχολείου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Άνοιξη Πειραιά προκειμένου να αξιοποιηθούν για την αγορά αμαξιδίου σε μαθητή που το έχει ανάγκη.

Παρουσίαση Προγράμματος